دسته‌بندی نشده

سیاست های جدید دولت ترکیه در زمینه مسئولیت اجتماعی/در اولویت قرار گرفتن محیط زیست

«رسانه مسئولیت اجتماعی»:ترکیه  یکی از کشورهایی است که در زمینه آگاه سازی کشور در مورد مفهوم مسئولیت اجتماعی و وظیفه تازه برنامه ریزی های زیادی کرده است. از جمله سیاستهای اجرا شده در این کشور  ایجاد اتحادیه انجام مسولیتهای اجتماعی در ترکیه است.

این اتحادیه در سال ۲۰۰۵ راه اندازی شد  و هدف از شکل گیری آن توسعه مفهوم مسولیتهای اجتماعی و اگاه سازی شرکتها در این زمینه است. از طرف دیگر جمع اوری اطلاعات در حوزه مسولیتهای اجتماعی در حوزه ملی و بین المللی هم در حوزه وظایف این اتحادیه عنوان شد که طبق گزارشهای رسمی موفقیت زیادی هم کسب کرد.

تلاش ۱۷ ساله ترکیه در حوزه آگاه سازی در مورد مسولیتهای اجتماعی سبب شد تا شمار شرکتهایی که در این حوزه فعالیت می کنند بالغ بر ۷۰ درصد رشد کند. این رشد در کشوری که ۱۵ سال گذشته اصلا اطلاعی در مورد این مفهوم نداشت و فرهنگ انجام مسئولیتهای اجتماعی در شرکتها و کسب و کارهای این کشور وجود نداشت، به معنای موفقیت بزرگی محسوب می شود.

در اولویت قرار گرفتن محیط زیست

توجه به مسایل زیست محیطی در کشور ترکیه بیشتر شده و زمینه برای سرمایه گذاری بیشتر شرکتها در این حوزه فراهم شده است.

دولت ترکیه برای تشویق شرکتها برای فعالیت در حوزه محیط زیست، اقدام به ارایه کمک های مالی به این شرکتها کرده است. براساس این گزارش :«شرکتهایی که مسئولیتهای اجتماعی خود را در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار انجام می دهند و این طرح را تا سال ۲۰۲۳ ادامه دهند، برنده دریافت کمک های مالی و نشان های ملی می شوند که می تواند به اعتبار آنها بیفزاید.»

تا کنون چندین شرکت توانسته اند نشان اعتبار به دلیل فعالیت در حوزه محیط زیست در عرصه مسئولیتهای اجتماعی را دریافت کنند و این نشان های اعتبار به دلیل عملکرد مناسب در فاصله سالهای ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ به آنها اختصاص پیدا کرده است.

خط لوله باکو-جیحان

اولین نشان به پروژه ساخت خط لوله باکو-تفلیس- جیحان اختصاص پیدا کرد. این شرکت تلاش کرده تا در اجرای پروژه کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کند، انتشار کربن را به حداقل برساند و در نهایت رشد پایدار تولید را تجربه کند.»

دوغوش هلدینگ

دومین نشان اعتبار به گروه رسانه ای دوغوش بخاطر فعالیتهای زیست محیطی اهدا شده است. شرکت دوغوش برای تامین انرژی مورد نیاز خود اقدام به استفاده از انرژی های پاک کرده است و در کاهش استفاده از سوختهای فسیلی سیاستگذاری های زیادی انجام داده است.

افزایش سرمایه گذاری در توسعه فضای سبز در کشور ترکیه، به خصوص در اطراف دفاتر اصلی کاری این هلدینگ رسانه ای  نیز بخش دیگری از طرح های اجرا شده توسط آنها است. شرکت “دوغوش” بعد از دریافت نشان اعتبار، بیانیه ای منتشر کرد و نوشت:« موسسات رسانه ای به دلیل نقشی که در اطلاع رسانی و ارایه اطلاعات صحیح به مردم دارند، می توانند در جامعه بسیار تاثیر گذار باشند. به همین دلیل است که حضور پررنگ این شرکتها در عرصه محیط زیست و تخصیص بودجه های کلان برای فعالیت در این زمینه به عنوان بخشی از مسئولیتهای اجتماعی شان می تواند تغییراتی ماندگار در جامعه و جهت گیری جامعه به سمت رشد پایدار اقتصادی داشته باشد.

اطلاع رسانی کلید افزایش سرمایه گذاری شرکتها در حوزه مسولیتهای اجتماعی

در وب سایت رسمی  اتحادیه انجام مسئولیتهای اجتماعی در ترکیه آمده است: «با وجود اینکه ما شرکتها را ترغیب می کنیم تا در حوزه توسعه اقتصادی پایدار و توسعه اجتماعی در ترکیه فعالیت کنند ولی هدف اولیه و اصلی خود را اطلاع رسانی در این حوزه می دانیم. از یک طرف با جمع آوری اطلاعات روز دنیا در حوزه مسولیت های اجتماعی، مطالعه تحقیقات تازه ای که در این زمینه انجام شده است و قرار دادن این اطلاعات به صورت خلاصه روی وب سایت و در گزارشهای رسمی اتحادیه، در واقع تصویری از تلاشی که در دنیا در این حوزه انجام می شود، ارایه می دهیم.

باید در نظر داشته باشیم رمز حرکت در این مسیر و موفقیت در ان، دریافت اطلاعات صحیح ، استفاده از تجربیات کشورها و شرکتهای پیشگام در این حوزه و در نهایت ارایه اطلاعات در مورد تاثیر فعالیت شرکتها در حوزه مسولیتهای اجتماعی روی عملکرد خودشان است.»

این اتحادیه در ادامه نوشت: «باید به این نکته توجه داشت که انجام مسولیتهای اجتماعی توسط شرکتها در واقع ابزار، منابع و روشهای لازم را در اختیار شرکتها قرار می دهد تا ضمن تجربه رشد اقتصادی و رشد سودآورد، تاثیرات منفی خود را روی اجتماع  و محیط زیست به حداقل برسانند. شرکتها دریافتند که در مقابل جامعه ای که در آن کار می کنند مسوول هستند و نباید در ازای ایجاد شغل و کسب درآمد، آسیبهای ماندگار به محیط زیست وارد کنند و این گام بلند و مهمی است.»


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا