دسته‌بندی نشده

سرشماری حیات وحش زیستگاه های آذربایجان غربی در راستای نیل به توسعه پایدار

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی فراهم آوردن آمار دقیق از وضعیت گونه‌ های گیاهی و جانوری و زیستگاه‌های طبیعی استان را برای برنامه ‌ریزی هدفمند و اعمال مدیریت بهینه مناطق در راستای نیل به توسعه پایدار موثر شمرده گفت: محیط بانان و ماموران اجرایی محیط زیست با وجود تمامی سختی ها و مشکلات، متعهدانه و دلسوزانه از محیط زیست کشور حفاظت می کنند.

سرشماری حیات وحش زیستگاه های آذربایجان غربی در راستای نیل به توسعه پایدار

به گزارش رسانه مسئولیت اجتماعی ،سعید شهند با بیان اجرایی شدن طرح سرشماری حیات وحش در تمامی زیستگاههای استان افزود:هدف اصلی از برگزاری برنامه های سرشماری اطلاع از وضعیت زاد و ولد گونه ها و شناسایی نوع تعرض و تهدید گونه هاست.

وی خاطر نشان کرد: با لحاظ شرایط توپوگرافی استان و گونه های حیات وحش، هر ساله برنامه سرشماری پستانداران شاخص استان با اولویت سرشماری گونه های گوزن زرد ایرانی، قوچ و میش ارمنی و کل و بز وحشی انجام می شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ادامه داد: بر این اساس پستانداران شاخص ۲ منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست شامل جزایر پارک ملی دریاچه ارومیه و منطقه حفاظت شده مراکان، منطقه شکار ممنوع فیض الله بهی بوکان ، منطقه قندیل پیرانشهر، مناطق کوهستانی سردشت و مهاباد جامعه هدف سرشماری اند.

وی فراهم آوردن آمار دقیق از وضعیت گونه‌ های گیاهی و جانوری و زیستگاه‌های طبیعی استان را برای برنامه ‌ریزی هدفمند و اعمال مدیریت بهینه مناطق در راستای نیل به توسعه پایدار موثر شمرده گفت: محیط بانان و ماموران اجرایی محیط زیست با وجود تمامی سختی ها و مشکلات، متعهدانه و دلسوزانه از محیط زیست کشور حفاظت می کنند.

شهند تأکید کرد: از اقدامات مهم در حفظ تعادل گونه های جانوری، برخورد قاطع با شکارچیان در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع آذربایجان غربی ست و در این راستا در مناطق و زیستگاه های حساس استان، نظارت و پایش توسط محیط بانان به صورت شبانه روزی انجام و متخلفان در حوزه شکار و صید پیش از انجام شکار مورد برخورد قانونی قرار گرفته و در صورت اقدام به شکار با تشکیل پرونده به مراجع قضایی ارجاع داده می شوند.

وی خاطرنشان کرد:آذربایجان غربی با دارا بودن ۵۷ گونه پستاندار جزو استان های غنی از نظر تنوع زیستی در سطح کشور محسوب شده و هر ساله برنامه های سرشماری وحوش استان با دقت و حساسیت خاصی اجرا و گزارش آنها نیز تدوین می شود.گوزن زرد ایرانی، کل و بز و قوچو میش ارمنی مهمترین پستانداران در حال زیست در این منطقه از کشور هستند.

شهند گفت: این سرشماری در اواسط فصل پاییز آغاز و تا اواخر اسفند ماه ادامه می یابد./ایسنا


Source link

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا